تبلیغات
می خواهید بدانید ؟؟؟ - کامپیوتر وکار برد آن
 
می خواهید بدانید ؟؟؟
 
 

كامپیوتر چیست و چگونه كار می كند؟

پیشرفت سریع تکنولوژی به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات هر روز چشم اندازهای وافق های روشن تری برای رسیدن به مدارج علمی فنی و صنعتی بالاتر وحل مشکلات ومسائل بشر ارائه می کند امروزه اشنایی با رایانه و توانایی کاربرد ان ها چنان اهمیتی یافته است که توانایی استفاده از رایانه واینترنت را معیار سواد افراد می دانند هر جنبه از مدیریت در عصر پیشرفت (جدید)جهت رونق شدیدا به اطلاعات وابسته می باشند چیزی بدون اطلاعات قدرت پیش نمی رود وبه طور کلی باور بر این است که اطلاعات قدرت است واینکه هر کس اطلاعات داشته باشد دارای قدرت می باشد  ان منبع مهمی است که برای توسعه دیگر منابع مورد نیاز می باشد تغییر شرایط و محیط های برای ترویج(انتشار)صحیح اطلاعات رادر سطوح مختلف ایجاب نموده است توسعه وبکارگیری سیستم های اطلاعات مدیریت یک پدیده پیشرفته ان است که با بکار گیری اطلاعات دقیق در نظر گرفته می شود که منجرب طراحی برنامه ریزی بهتر تصمیم گیری  بهتر شود و نتایج بهتر شود وتحولات فنی  و تکنولوژی با سرعت فرایندی در حال شکل گیری است ما وقوع این تحولات در عرصه فناوری هرگز به معنی تامین ارامش اسایش بشر نبوده در بسیاری از موارد محضلات اجتماعی را حل نکرده بلکه ان ها را تشدید نموده است و سهم افراد بشر  از منافع و مضار و فناوریهای مدرن یکسان نیستند بدین معنی که هر پدیدهای مدرن به گروهی  سود وبه گروهی ضرر وزیان می رساند امروزه اصحاب عصر فناوری مدعی هستند که هر چه اطلاعات شما در زمینه رایانه بیشتر باشد قادر خواهید بود مشکلات و موانع بیشتری را حل کنید.
 تاریخچه کامپیوتر:

بشر اولیه شمارش را باانگشتان دست و اندازگیری كمیت ها رابا بعضی از اعضای بدن مانند دست و پا انجام میداد و بدین ترتیب واحدهای اندازه گیری مانند وجب و قدم بوجود آمد . سیستم دهدهی امروزه كه برای بیان كمیتها بكار میرود از بكار بردن انگشتان دست برای انجام شمارش نتیجه شده است . قدیمی ترین دستگاهی كه برای شمارش و انجام محاسبات عددی بكار میرفت چرتكه بود كه در حدود 610 سال قبل از میلاد در خاور دور ساخته شد . پیشرفت مهم بعدی در زمینه محاسبات عددی در سال 1614صورت گرفت كه درآن موقع نپر (Nepeir) جدولهای لگاریتم را تهیه و چاپ كرد.

در سال 1642 پاسگال (Pascal) اولین نوع ماشین حساب را تهیه نمود كه نوع اولیه آن فقط عملهای جمع و تفریق را انجام میداد و بعدها توسط دانشمندان دیگری تكمیل شد و عمل ضرب را نیزممكن ساخت . دراواخر قرن هفدهم لایبنیتز(Leibnitz) ماشین حساب ساخت كه عمل نگهداشتن رقمها را از یك مرتبه به مرتبه دیگر انجام میداد و این یك قدم مهم بسوی تكمیل ماشینهای حساب بشمار میرفت . در اوائل قرن نوزدهم بابج (Babbage) ماشین حساب طرح كرد كه میتوانست محاسبات عددی را انجام دهد و جوابها را چاپ نماید . درطرح بابج پیش بینی شده بود كه ماشین بطور خودكاراز دستورهای ذخیره شده معینی پیروی كند و محاسبات لازم را انجام دهد . ماشین بابج هرگز ساخته نشده زیرا ابزارهای فنی آن زمان لازم برای ساختن اجزائ چنین ماشینی را نداشتند و در واقع  طرح بابج پیشرفته تر از تكنولوژی آن زمان بود .
نخستین كامپیوتر الكترونیكی در سال 1940 توسط آزمایشگاهای تلفن بلBell) (Telephone Laboratories ساخته شد كه فقط می توانست در مورد محاسبات عددی بكار رود . در نیمه اول دهه 1940 دكترهاوردآیكن (Howard Aiken) از دانشگاه هاروارد كامپیوتری كه بنام Mark I معروف است ساخت كه بارله های الكنرومغناطیسی و كارتهای منگنه شده بكار می كرد .
شاید بزرگترین پیشرفت در كامپیوترهای خود كار زمانی صورت گرفت كه درسال 1945 دكتر جان فن نویمن (John Von Neumann) نظریه ذخیره كردن برنامه رادر درون كامپیوتر بیان نمود . سیستم كنترل در كامپیوترهای پیشین بوسیله صفحه های سیم پیچی شده خاص یا دستورهائی كه در برخی وسایل بیرونی مانند نوار كاغذی منگنه شده یا كارت منگنه شده ذخیره می گشتند انجام می گرفت. اولین كامپیوتر با برنامه ذخیره شده (Stored Program Computre) بنام EDV AC معروف است كه درسال 1964بوسیله دانشگاه پنسیلوانیا برای استفاده نیروی زمینی آمریكا ساخته شده . در این ماشین برنامه مستقیما درون حافظه قرار داده میشد بطریقی كه یكایك دستورها بلافاصله پس از آنكه دستور پیشین انجام می گرفت آماده اجرا بود .
كامپیوتر ENIAC كه در دانشگاه پنسیلوانیا برای قسمت اردنانس نیروی زمینی در ایالات متحد شاخته و در سال 1946 تكمیل شد ، یك قدم بزرگ در راه ترقی و در عین حال یك گام نزولی از نقطه نظر تكنولوژی نسبت به EDVAC می باشد. ENIAC نخستین كامپیوتری بود كه همه كارهای دررونی را آن بصورت الكترونیكی انجام می گرفت اما دارای هیچگونه برنامه ذخیره شده نبود و در نتیجه ترتیب اتصال بیرونی بسیار پیچیده ای در آن بكار می رفت . این  كامپیوترها بد نبال كامپیوترهای دیگری كه پیشرفتهای بسیاری در زمینه های سرعت ، حافظه وقابلیت اعتماد بوجود آوردند تكمیل شدند . پس از پایان جنگ جهانی دوم ، پیشگامان صنعت ماشینهای كامپیوتر مانند IBM، CDC،، NCR،، SRC،N ، كامپیوترهای الكنرونیكی همه منظوره وجود آوردند .
كامپیوتر UNIVACI كه در سال 1951 بوسیله SRC تهیه گشت نخستین كامپیوتر الكترونیكی بود كه برای فروش در بازار ساخته می شد . در كامپیوترهای مدرن امروزه برای فشردگی و قابلیت اعتماد ، بیشتر از ترانزیستورها ز مدارهای یك پارچه و عناصر مغناطیسی مینیاتوری اسستفاده میشود . این كامپیوترها محاسبات پیچیده را با چنان سرعت و دقتی انجام میدهند كه توانائی انسان در  مقایسه با  آنها براستی بسیار ضعیف میباشد . مثلا كامپیوترهای بزرگ امروزه میتوانند در حدود 10 میلیون عمل جمع یا تفریق را در ظرف یك ثانیه انجام دهند . در حال حاضر كامپیوترهای الكترونیكی نه تنها انسان را از انجام كارهای تكراری بسیار كننده آسوده ساخته اند ، بلكه برای درك بهتر محیط به او كمك شایانی می نمایند.
 کامپیوتر چیست؟
 کامپیوتر دستگاهی است دارای حافظه وقابل برنامه ریزی که قادر است عملیات ریاضی ومنطقی را به سرعت بالا انجام داده ونتیجه را  ارایه می دهد.
 مزایایی کامپیوتر نسبت به انسان؟

1-سرعت زیاد در انجام عملیات  2-دقت و صحت انجام کار 3-حافظه زیاد  4-قابلیت اطمینان  5-کاهش هزینه

  مزایایی انسان نسبت به کامپیوتر؟

1-انسان موجودی خلاق بوده و قادر به ابداع اختراع  و نواوری است.

2-انسان قادر است در مواجهه با مسائل جدید راحل ها و تصمیمات نو  آور

 سخت افزار چیست؟

به کلیه قطعات فیزیکی وقابل لمس کامپیوتر و مدارات الکترونیکی ومکانیکی را گویند.مانند :ماوس ومانیتور ومودم وصحفه کلید و................

  شناخت برد اصلی  یا(mainboard)؟

 تاریخچه مادر بورد:
برد اصلی (MotherBoard) یکی ازاجزای اساسی و مهم کامپیوترهای شخصی محسوب می گردد.در سال 1982همزمان با ارائه اولین کامپیوترهای شخصی از برد اصلی استفاده گردید. اولین برد اصلی از لحاظ اندازه نسبتا" بزرگ و بر روی آن ریزپردازنده 8080 نصب گردید. این برد شامل BIOS ، سوکت هائی برای حافظه مربوط به CPU و مجموعه ای از اسلات ها بود که کارت هائی از طریق آنها به برد اصلی متصل می گردیدند. در صورتیکه قصد استفاده از فلاپی درایو و یا یک پورت موازی و ... وجود داشت، می بایست یک برد جداگانه تهیه و آن را از طریق یکی از اسلات های موجود، به برد اصلی متصل کرد. وضعیت فوق سرگذشت اولین بردهای اصلی استفاده شده در کامپیوترهای شخصی بود. شرکت های آی . بی .ام و اپل با ایجاد تغییرات اساسی، بردهائی را طراحی نمودند که امکان اضافه کرد پتانسیل های دلخواه و جدید در هر زمان میسر بوده و تولید کنندگان متعدد بتوانند محصولات خود را بر اساس استانداردهای فوق طراحی و به بازار عرضه نمایند. برداصلی یک مدار چاپی چند لایه است . مسیرهای مسی که Traces نامیده می گردند، امکان حرکت سیگنال و ولتاژ را بر روی برد اصلی فراهم می نمایند. ازتکنولوژی چند لایه استفاده شده تا بدین طریق برخی از لایه های برد ، قادر به حمل داده برای BIOS ، پردازنده و حافظه بوده در حالیکه لایه های دیگر ولتاژ و Ground را بدون نگرانی از اتصال کوتاه جابجا نمایند. اندازه گذرگاه داده (Data Bus) برد های اصلی جدید دارای یک گذرگاه داده ئی شصت و چهار بیتی می باشند. گذرگاه فوق عرض بزرگراهی را نشان می دهد که داده ها در طول آن حرکت و دراحتیار پردازنده گذاشته شده و یا پردازنده نتایج عملیات خود را از طریق آنها ارسال می نماید.

  chipset   مادبورد چیست؟

یك Chipset مادربورد، تمام اطلاعاتی كه از طریق كانالهای اطلاعاتی (Buses) مادربورد جریان می یابد را كنترل می كند. عملكرد اولیه Chipset مادربورد، هدایت این اطلاعات به محل صحیح مادربورد و بنابراین بخشهای صحیح می باشد.
  بخشهای یك مادربورد؟

مادربورد شامل اتصالات بسیاری برای تمام بخشها می باشد. مادربوردها شامل شكاف های گسترش مانند ISA، PCI، AGP و سوكتهای DIMM می باشند. به علاوه آن شامل اتصالات بیرونی برای كارت صدای Onboard شما، درگاههای موازی و سریال، درگاههای PS/2 برای موس و صفحه كلید و همچنین اتصالات Firewire و شبكه می شود. بنابراین مادربورد نقش مهمی در عملكرد PC شما دارد، تمام بخشهایی را كه شما می خرید به این بستگی دارند كه مادربورد اتصالات صحیحی كه قابل دسترس و كارآمد می باشد را داشته باشند. اگر شما Case كامپیوتر خود را باز كنید، مادربورد یك قطعه صفحه مدار مستطیل شكل و مسطح است كه به نظر می رسد هر چیزی به یك دلیلی به آن متصل شده است. آن شامل بخشهای كلیدی زیر می باشند: یك ریزپردازنده "Socket" كه تعریف می كند كه مادربورد چه نوع واحد پردازش مركزی را استفاده می كند. یك Chipset كه سیستم مدار منطقی كامپیوتر را تشكیل می دهد و معمولا آن از دو قسمت كه پل نام گرفته اند (یك پل شمالی و در مقابل آن پل جنوبی) تشكیل می شود و CPU را به بقیه سیستم متصل می كند. یك تراشه سیستم ورودی/ خروجی (BIOS) كه اصلی ترین عملكرد یك كامپیوتر و چگونگی تعمیر آن را كنترل می كند. و یك ساعت بلادرنگ كه تراشه ای است كه با باطری كار می كند و زمان سیستم و عملكردهای اصلی دیگر را حفظ می كند. به علاوه مادربورد شكافها یا قسمتهایی برای الحاق قسمتهای جانبی گوناگون یا پشتیبانی از سیستم/ سخت افزار دارد. در آنجا یك Accelerated Graphics Port وجود دارد كه منحصرا برای كارتهای ویدئو استفاده می شود، Integrated Drive Electronics كه هم كنشگرها را برای درایوهای هارددیسك تهیه می كند، حافظه یا كارتهای RAM و PCI كه از میان دیگر چیزها اتصالات الكترونیكی را برای كارت كپچر ویدئویی و كارتهای شبكه تامین می كند. خریدن یك مادربورد مناسب بهترین كار می باشد، مخصوصا اگر شما برای خرید وسایل اضافه در آینده برنامه ریزی كرده اید.نوع مطلب : کامپیوتر، 
برچسب ها : کامپیوتر، کاربرد کامپیوتر، اجزای کامپیوتر، عملکرد کامپیوتر، کامپیوترچیست؟، تاریخچه ی کامپیوتر،

ارسال شده در تاریخ : شنبه 10 اردیبهشت 1390 :: توسط : vahid
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ: vahid
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
نظرسنجی
اگر مطالب به درد شما می خورد نظر بدهید.برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو