تبلیغات
می خواهید بدانید ؟؟؟ - هزاره ها
 
می خواهید بدانید ؟؟؟
 
 

(اقوام هزاره)


هزاره ها مردمی اند : صادق درستكار آرام و صلح جو و در عین حال شجاع پركار و زحمتكش مشاغل طاقت فرسا ولی كم در آمد هم چنین اغلب كارهای تولیدی و سازندگی كشور بدوش این مردم می باشد .
افغانستان یكی از فقیر ترین كشور های جهان است و هزاره فقیر ترین مردم آن هوای سرد طبیعت خشن سر زمین كم حاصل هزاره جات از یكسو استبداد و حشیانه رژیم ها از سوی دیگر سبب شده است كه این مردم در عین عقب ماندگی علمی و فرهنگی به یك ملت سخت سر مقاوم و اهنین تبدیل شوند . آنان از قتل عام ها ی فجیع و توطئه های بسیار تو انسته اند جان سالم بدر برند تحمل این قوم در برابر تهاجم ناملایمات روزگار سرمای شدید محیط گرسنگی و تشنگی فوق العاده زیاد است و با تمام فشار هایی كه علیه انان اعمال شده باز تو انسته اند پرچم تشیع را در قلب كشور بر افراشته نگهدارند بقسمی كه در اذهان عامه مردم از ذكر اسم هزاره تشیع نیز تبادر می كند تقریبا 90% هزاره ها پیرو مكتب تشیع بوده و در اعتقاد به مبانی اسلام و انجام فرایض راسخ و استوا ر می باشند یكی از نویسندگان خارجی می نویسند (( اگر سراسر جهان را كفر فرا بگیرد اسلام در داخل دره های جبا ل هندوكش و بابا بر ای ابد خواهد ماند ))


هزاره در برابر تهاجمات خارجی همواره از افغانستان دفاع نموده اند و تا كنو ن هیچ نیروی استعماری نتواسته است قلب افغانستان را تسخیر كنند مبارزات این مردم علیه استعمار انگلیس در گذشته و مبارزات امروزی شان علیه نیرو های متجاوز روی گواه بر این حقیقت می باشد و حتی از دو ر ترین زمان ها تا جایی كه تاریخ بیا د دارد هزاره ها سد استواری در برابر تهاجمات خارجی بوده اند خود مقاومت عجیبی نشان داده اند همایون وقتی با یك نیروی خارجی به قندهار حمله نمود هزاره های داخل شهر قندهار سر سختانه به دفاع پرداختند .
هزاره دارای نیروی خلاقه و استعداد شگرف می باشند كه متاسفانه بخاطر اعمال تبعیض نژادی از سوی دولت استعداد این مردم راكد مانده و حتی خودشان متوجه نیروی سر شار مغزی شان نگردیده اند و نمی دانند كه سرمایه های مغزی شان به چه سادگی دارد هدر می رود اگر این قوم خواسته باشند مقام شایسته خویش را باز یابند چاره ای ندارند جز اینكه با یك تلاش انقلاب گونه نسل تازه خویش را به فرا گرفتن دانش وا دارند تا در برابر خدا و نسل شان مسول نباشند دانشی كه جهان را روشن كرده و ملل عالم در پرتو ان به كجا ها كه نرسیده اند آخر چرا فقط ما از نعمت آن محروم باشیم ؟


   گویش هزاره لهجه ای از زبان فارسی ( دری ) می باشد نجیب مایل هروی در باره خصوصیات این لهجه می نویسد (( گونه فارسی هزاره از اصیل ترین و كهن ترین خصیصه مربوط به زبان فارسی بر خوردار است . بطوریكه خصیصه های معمول در گونه های زبان فارسی سده چهارم و پنجم را دارا می باشد .


تاریخ هزاره را به سه دوره می توان تقسیم كرد دوران اقتدار و عظمت و ابهت كه از آغاز تاریخشان تا قرن دوازه هجری ( تا زمان هوتكیان و سدوزایی ها ) طول كشید است . دوران متوسط و بین ا لبین كه در این دوارن هزاره ها از حیث قدرت فرهنگ و اقتصاد مساوی با سایر اقوام بوده و این دوره تا ظهور عبد ا لرحمن به بعد شرو ع می شود . هزاره ها در زمان عبدا لرحمن دو ثلث از جمعیت و سر زمین خود را از دست دادند . فرهنگ صنعت و ثروت شان غارت شد از همه بد تر روحیه خود ار از دست دادند و دیگر هرگز نتوانستند كه ا ز زیر بار ان همه ظلم و ستم قد راست كنند .

منبع : پژوهشی در تاریخ هزاره ها نوشته : کاظم یزدانی افغانستان در پنج قرن اخیر نوشته :میر محمد صدیق فرهنگ تاریخ افغانستان
و.......

این مطالیب را به دیقت مطالعه کنید درضیمن نظر تان فراموش نکنید.


                                 
 
 تاریخ هزاره

۱- جامعه ء هزاره یکی از قومیت های مهم افغانستان است که به تایید مورخان ، دانشمندان ، پزوهشگران و زبان شناسان ، ترکیبی از نژاد ترک ومغول میباشد. قدامت تاریخی این جامعه در افغانستان امروز حد اقل به ۲۳۰۰ سال میرسد و به روایتی دیگری از ۳۵۰۰ سال است که هزاره ها در این سرزمین حیات داشته اند. سرزمین هزاره جات در ازمنه های مختلف به نامهای : استاگیدیا ، اراکوزیا ، پارو پامیزوس ، به قولی بربرستان ( نویسنده ء این سطور بسیار نادر به این نام برخورده است۰ ) وغرجستان یاد می شده است۰

۲- هزاره ها به هیچ نسبتی بازمانده گان لشکریان چنگیز و تیمور نمی باشند یعنی آنها قرن ها قبل از هجوم چنگیز خان در سر زمین هزاره جات ساکن بودند که در نوشته ء کوتاه ء فوق ما بدان اشاراتی داشته ایم۰ گذشته از آن هزاره ها در هجوم چنگیزخان به ویژه در شهر های تاریخی " غلغله " و " ضحاک " قربانیان بی شماری این حمله ء وحشیانه بوده اند۰ از سوی دیگر جامعه ء هزاره در این ۷۰۰ سال نمی تواند چنین رشد جمعیت داشته باشد با توجه به اینکه هزاره ها در چندین نوبت قتل عام شده اند وتنها شصت و درصد نفوس آن توسط عبدالرحمن نابود گردید ( افغانستان در پنج قرن اخیر )۰

۳- گاهگاهی در صحبت ها ونوشته ها پیرامون افتخارات تاریخی از جمله ایجاد امپراطوری های بزرگ درسرزمین ما ، بحث میگردد۰ مارا به درست بودن و یا نبودن این افتخارات کاری نیست۰ اما اجداد هزاره ها امپراطوری های بزرگی را تشکیل داده اند که اگر بپذیریم ویا نپذیریم ، از حافظه ء تاریخ نمی توانیم بیرون نماییم۰ چنانچه داکتر عنایت الله شهرانی در مقاله ء " هزاره کیست ؟ " می نویسد:
"
هزاره ها ارتباطات به تگین ها ، کوشانیها ، یفتلیها ، کابل شاهان ، رتبیل شاهان و قرلوقیها ( طایفه ءسبکتگین و محمود غزنوی ) دارندکه که در مملکت مان حکومت کرده اند۰ "

۴- درباره ء تاریخ هزاره ها مورخان گرانمایه ء چون : کاتب فیض محمد هزاره ، حسن پولادی ، حاجی کاظم یزدانی ، حسین نایل ، حیدر علی جاغوری ، عیسی غرجستانی ، سید عسکر موسوی آثار قابل قدری نوشته اند وهمچنان اشارات کوتاهی میر غلام محمد غبار ، میر محمد صدیق فرهنگ و عبدالحی حبیبی در باره ء تاریخ جامعه ء هزاره داشته اند. اما تقریبا ً تمام این نوشته ها به جز از یکی دو استثنا ، در محور تاریخ معاصر ویا نزدیک به عصر ما چرخش داشته است۰ درباره ء تاریخ قدیم هزاره ها نوشته های کمی وجوددارد۰ امید است که نوشته ء کوتاه وموجز " نگاهی به تاریخ قدیم جامعه ء هزاره " باب بحثی باشد برای نوشته های مفصل مورخان ، دانشمندان وپژوهشگران که با خامه ها ی توانای شان ، نقیصه ء ناتوانی این " یادداشت " را رفع نمایند.

۵- ازدوستان که از این نوشته استقبال کردند ابراز ا متنان می کنم ۰ در پایان نکته ء که قابل تذکر میدانم این است که برخی دوستان در بخش نظریات از نبود تاریخ روشن وشفاف جامعه ء هزاره سخن گفته اند۰ از دید من تاریخ کتبی هیچ یک از قومیت های افغانستان در لابراتوار دانشمندان متخصص " تاریخ شناسی قدیم " بین المللی برده نشده و تشخیص نگردیده اند که این مسئله شامل " پته خزانه " نیز میشود۰ آنچه که گفته ایم استنادات تاریخی آنرا نیز آورده ایم ولی هیچگاهی در صدد تاریخ سازی جعلی نبوده و نخواهیم بودنوع مطلب : افغانستان، 
برچسب ها : هزاره، هزاره ها، هزاره ها چه کسانی هستند؟، ریشه ی هزاره، نسل هزاره ها، اصلیت هزاره ها،

ارسال شده در تاریخ : جمعه 16 اردیبهشت 1390 :: توسط : vahid
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ: vahid
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
نظرسنجی
اگر مطالب به درد شما می خورد نظر بدهید.برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو