تبلیغات
می خواهید بدانید ؟؟؟ - حافظه ها
 
می خواهید بدانید ؟؟؟
 
 


آشنایی با انواع حافظه های کامپیوتر

 

منظور از ساختار فایلها سازماندهی داده ها روی دستگاههای ذخیره سازی ثانویه است . بعبارت دیگر این درس به نحوه ذخیره داده در فایلها و عملیات لازم برای دستیابی به داده ها روی حافظه های جانبی میپردازد . بهینه كردن طراحی ساختار فایلها باعث میشود تا برنامه ه اشنایی با نحوه ذخیره كردن اطلاعات است كه لازمه آن نیز آشنایی با انواع حافظه ها و هر آن چیزا صدها بار سریعتر اجرا گردند . لازمه مدیریت فایلها و آشنایی با ساختار آنهای كه بتوان اطلاعات را در آن ذخیره كرد و از انها اطلاعات وارد شده را دوباره خواند . امروزه اغلب برای ذخیره وبازیابی از حافظه دیسك استفاده میگردد و مشكل اصلی در طراحی ساختار فایل زمان نسبتا زیادی است كه برای بازیابی اطلاعات از دیسك لازم میباشد . مهمترین فاكتور در طراحی ساختار فایلها به حداقل رساندن تعداد دستیابی به دیسك و بحداكثر رساندن احتمال وجود اطلاعات مورد نیاز در حافظه اصلی است . همانطور كه قبلا نیز گفته شد بدیهیست برای بررسی انواع ساختار فایلها لازم است كه شناخت كافی از حافظه های مورد استفاده برای فایلها را داشته باشیم .
تعریف عام حافظه :
هر دستگاهی كه قادر به نگهداری اطلاعات باشد وبتوان اطلاعات را در آن ذخیره كرد به نحوی كه استفاده كننده از آن بتواند در هر لحظه كه لازم باشد به اطلاعات مورد نیازش دسترسیaccess داشته باشد .
خصوصیات مشترك انواع حافظه :
الف ) نوشتن و خواندن : هر حافظه ای قابلیت دارد كه بتوان بر ان نوشت ( درج اطلاعات) و یا از ان خواند ( واكشی اطلاعاتfetch) مثلا در RAM و دیسك سخت هم میتوان نوشت هم خواند . اما در حافظه ای مانند ROM و CD-ROM فقط میتوان اطلاعات را خواند .
ب ) نشانی پذیری : هر حافظه ای مجهز است به یك مكانیسم نشانی پذیری .
ج) قابلیت دستیابی(آدرس دهی) : هر حافظه ای از طریق مكانیسم نشانی دهی مورد دستیابی قرار میگیرد . هر حافظه ای دارای یك شیوه آدرس دهی میباشد كه به كمك ان خانه هایش قابل دستیابی میگردد مثلا حافظه RAM آرایه ای از بایتهاست كه هر كدام یك آدرس (عدد یكتا) دارند . یا هارد دیسك به صورت سه جفت عدد (شماره هد / شماره سیلندر / شماره سكتور) آدرس دهی میشود .
د) ظرفیت : هر حافظه ای دارای ظرفیتی است كه به بیت یا بایت بیان میشود یا به اضعافی از بایت .
ه) زمان دستیابی : ‌مدت زمانیستكه برای خواندن و نوشتن به كار میرود . از لحظه ای كه دستور خواندن و نوشتن داده میشود تا هنگامی كه حافظه مورد دستیابی قرار میگیرد را زمان دستیابی گویند . مثلا زمان دستیابی حافظه های RAM در حدود 120 نانوثانیه است و زمان دستیابی دیسك حدود 30 میلی ثانیه است . یعنیRAM حدود 250 برابر سریعتر از دیسك است .
و) نرخ انتقال یا سرعت انتقال rate : كمیتی از اطلاعات كه در واحد زمان از حافظه قابل انتقال است واحد ان بایت در ثانیه یا اضعافی از ان است .
در زیر لیستی از حافظه ها براساس كاهش سرعت و افزایش ظرفیت را میبینید :
1. ثبات 2. حافظه نهانcache كش 3. حافظه اصلی 4. حافظه Flash فلاش 5. دیسك مغناطیسی 6. دیسك نوری 7. نوار مغناطیسی .
ز) فرار و غیر فرار یا مانا و نامانا : حافظه هایی كه با رفتن برق اطلاعات انها از بین میرود حافظه های فرار volatile و آنهایی كه با رفتن برق داده های خود را حفظ میكنند غیرفرار non volatile میگویند . حافظه های اصلی اغلب فرار و حافظه های جانبی غیر فرار هستند .
دلایل به كارگیری انواع مختلف حافظه :
الف) حافظه های درون ماشین هنوز دارای ظرفیتهای محدود هستند.
ب) تنها ان اطلاعاتی كه موردنیاز برنامه در حین اجراهستند لازم است در حافظه ماشین مقیم شوند .
ج) رسانه های ذخیره سازی سریع غالبا گران هستند .
د) معمولا برنامه ها به حافظه بیشتری از انچه كه واقعا سیستم میتواند در محیط درون ماشین تامین كند احتیاج دارد .
ه)حجم اطلاعات بشر پیوسته در حال افزایش است .
داشتن یك سلسله مراتب بهینه یكی از عوامل موثر در افزایش كارایی سیستمهای ذخیره سازی است . برای طراحی یك سیستم ذخیره سازی از الگوریتمهایی مبتنی بر انكه : چه اطلاعاتی چه مدتی و به چه منظوری درچه سطحی از سلسه مراتب امد و شد داشته باشد .
حافظه به دو دسته تقسیم میشود :
حافظه اولیه : اصلی – درون ماشینی : كه پردازند جهت اجرای برنامه مستقیما با ان سروكار دارند .
حافظه ثانویه : جانبی – برون ماشینی : كه جهت ضبط اطلاعات و فایلها به كار میرود .
میتوان گفت یك سیستم كامپیوتری از دو بخش برون ماشینی و درون ماشینی تشكیل شده است .
1. ذخیره وبازیابی اطلاعات
Information Storage And Retieval 1. 2. 2. ساختار فایلها File Structures منظور از محیط درون ماشینی : پردازنده حافظه اصلی و عناصر داخلی كامپیوتر است .
منظور از محیط برون ماشینی : تجهیزات جانبی آن مثل هارد دیسك پرینتر و غیره میباشد .
انواع حافظه های برون ماشینی :
كارت منگنه شدنی
نوار منگنه شدنی
انواع نوار مغناطیسی
انواع دیسكهای مغناطیسی
طبله Drum
دیسكهای نوری
دیسكهای نوری مغناطیسی
انواع حافظه های جانبی از لحاظ تكنولوژی ساخت به چهار دسته زیر تقسیم میشوند :
4. تكنولوژی مغناطیسی نوری : دیسكهای MD : Magnetic Optic 1. تكنولوژی الكترومكانیكی : كارت و نوارمنگنه 2. تكنولوژی الكترومغناطیسی : نوار مغناطیسی دیسك طبله Drum 3. تكنولوژی الكترواپتیك : دیسك نوری CD
نگاشت کردن کش
اینم یه خلاصه ای از انواع روش های نگاشت کردن کش : برای نگاشت کش ۳ روش مختلف وجو دارد :
نگاشت مستقیم
نگاشت کامل پیوندی
نگاشت n راه پوندی
۱ -نگاشت مستقیم:
ساده ترین روش راه برای اختصاص دادن (تقسیم کردن) کش برای حافظه سیستم برای اینکه چند خط کش در حافظه وجود دارد و برای ریز کردن حاضه اصلی به همان تعداد تکه ولی در ابعداد بزرگتر.در این روش هر قطعه بزرگ در کش یک از بلوک از کش را ذخیره می کند
۲ - نگاشت کامل پیوندی:
در عوض روش سختی که برای اختصاص دادن فضای برای هر قطعه کش و رم وجود دارد روشی به نام دسترسی پیوندی وجود دارد که هر خط اطلاعات قابلیت ذخیره شدن در رم را دارد!
۳ - نگاشت n راه پوندی:
در این روش n مقادیر 2 ، 4 ، 8 و ... می باشد.این روش روشی بین روش مستقیم و روش کامل پیوندی است.در این روش کش به قسمت هایی تقسیم میشود و هر قسمت به n خط کش.سپس هر آدرس رم برای یک قسمت نام گذاری می شود و می تواند در بقیه قسمت های تقسیم شده نیز قرار بگیرد.به عبارت دیگر در این روش هر بخش وابسته به نام و آدرس رم است.در این نوع طراحی n مکان برای قرار گرفتن آدرس قطعه های رم که در کش قرار گرفته اند وجود دارد.این نام (n راه پیوندی) برای این است که n بار برای تعداد زیادی از خانه های رم برای انجام محاسبات و هر بخش n خط است.
 
منبع : تبیان
نوع مطلب : کامپیوتر، 
برچسب ها : حافظه چیست؟، حافظه های خواندنی، حافظه های کامپیوتر، حافظه های فقط خواندنی، تفاوت رم و روم، حافظه ی ROM، حافظه ی Ramچیست؟، ROM چیست؟، RAM چیست؟، حافظه های ROMوRAm، انواع حافظه ی کامپیوتر، چند نوع حافظه داریم ؟،

ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390 :: توسط : vahid
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ: vahid
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
نظرسنجی
اگر مطالب به درد شما می خورد نظر بدهید.برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو